Sałatka jarzynowa jest zawsze odpowiednia, na każdą okazję. Jest pewnie niewiele osób, które by jej nie lubiły. Co jednak z tym majonezem? Jeść czy nie jeść? Oczywiście zdrowszy będzie sam olej, ale nie ukrywam, że bez wyrzutów sumienia włączam do swojej diety i diety moich pacjentów również majonez (ale oczywiście dobrej jakości, idealnie by było, jakby był domowej roboty). Pamiętaj liczy się ilość – jeśli nie zjesz majonezu z warzywami w sałatce, z warzywa z majonezem (patrz przewaga warzyw), to będzie idealnie.

Sałatka jarzynowa - przepis
Składniki: 4 średnie ziemniaki ugotowane w mundurkach (bez soli) 2 średnie marchewki ugotowane w skórce (bez soli) 1 średnia, pomarańczowa papryka o wydłużonych strąkach 1/2 puszki odsączonej kukurydzy mały kawałek białej części pora sól himalajska pieprz ziołowy natka pietruszki, szczypiorek lub kiełki majonez około 3 łyżek Przygotowanie:
  1. Warzywa (ziemniak, marchew) umyj i ugotuj
  2. Paprykę i pora umyj i drobno pokrój. Kukurydzę odsącz.
  3. Ugotowane warzywa obierz i pokrój w kostkę.
  4. Składniki wymieszaj i dopraw. Połącz z majonezem.
  5. Posyp z wierzchu zieleniną, np. natką pietruszki lub kiełkami
Smacznego!

Witaj!

Roksana Jurczak-Amroziewicz
Roksana Jurczak-Amroziewicz

Dietetyk kliniczny, mgr, UP Poznań
Pedagog, UAM Poznań
Nauczyciel akademicki na kierunku dietetyka w PWSZ w Koszalinie
Autor publikacji naukowych
..........................
Jestem dietetykiem klinicznym. Zawód łączę z pasją. Na moim blogu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a także ciekawe i proste przepisy, które możesz wykorzystać w swojej kuchni. Co mnie najbardziej interesuje? Dieta w zaburzeniach hormonalnych i dieta płodności - tj. HORMONODIETETYKA.
Zapraszam serdecznie!

Roksana Jurczak-Amroziewicz
Napisz do mnie

Najnowsze posty

Instagram HORMONODIETETYKA

Obserwuj mój nowy profil na instagramie!