Aktualności

Testy nutrigenetyczne, przyszłość dzisiejszej dietetyki

Dietetyka jest stosunkowo nową dziedziną nauki, wiele kwestii jest jeszcze niepoznanych. Świadomość znaczenia dietetyki w leczeniu i przeciwdziałaniu wielu chorób dopiero raczkuje, znajdzie się wiele osób, dla których zmiany w żywieniu wydają się nieprzyjemnym obowiązkiem, bo lek przecież zdziała cuda, a dieta wymaga zaangażowania.

Zalecenia dietetyczne ogólne, na podstawie których bilansuje się diety, są zaleceniami, które powinny być korzystne dla większości społeczeństwa, dostarczać dla większości społeczeństwa naszego kraju niezbędnych witamin i składników mineralnych. Czy zatem niedobory jakiegoś składnika w naszej diecie zawsze wskazują na źle zbilansowaną dietę, albo nadwaga/otyłość zawsze wskazuje na przejadanie się niezdrowymi produktami, nadmiar kalorii, złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej? Czy każdy musi ograniczać kawę i sól?

W naszych genach jest zapisane m.in. jaki mamy metabolizm konkretnych składników diety: białka, węglowodanów, tłuszczów, jaka jest skuteczność diet, aktywności fizycznej, jaka jest tendencja do rozwoju różnych chorób, w tym nadwagi i otyłości, czy potrzebujemy jakichś witamin czy składników mineralnych więcej niż wskazują na to normy żywienia człowieka i wiele, wiele więcej.

Czy jednak obciążenie genetyczne otyłością oznacza, że mamy się poddać i nie zmieniać diety, bo i tak nie będzie to skuteczne? Otóż nie! Sama obecność genów warunkujących np. otyłość nie musi się ujawnić, jeśli nie ma czynnika zapalnego, tj. żeby zadziałało musimy wcisnąć odpowiedni przycisk, tak jak na pilocie od telewizora. Póki go nie włączymy, to nie działa. Takim przyciskiem może być w kontekście naszej diety np. nadmiar cukrów prostych w diecie. Wystarczy wiedzieć jaki czynnik działa aktywująco i go unikać. Gdy nie wiemy co to jest jest nam dużo trudniej i możemy popełniać błędy.

Kiedy polecam wykonanie testu nutrigenetycznego? Test jest dla każdego, niezależnie od wieku, a wyniki są niezmienne przez całe nasze życie. Taki test jest rodzajem mapy postępowania z naszym organizmem. Test polecam w szczególności dla osób, które mają nadwagę lub otyłość i „żadna dieta nie działa”, dla osób z zaburzeniami metabolicznymi, hormonalnymi, dla osób podejrzewających obciążenie chorobami dziedzicznymi, dla sportowców, którzy chcą osiągać lepsze efekty.