Cytrusowy sernik z tofu

Yields: 8 Servings Difficulty: Medium Prep Time: 30 Mins Cook Time: 1 Hr Total Time: 1 Hr 30 Mins

Cytrusowy sernik z tofu – Czemu nie tofurnik? Mój mąż się śmieje, że nazwy „tofurnik„, „tofucznica” źle mu się kojarzą. Cytuję: tofucznica – posocznica”, w związku z czym postanowiłam używać bardziej przystępnej nazwy tego naprawdę dobrego ciasta, aby nie zniechęcać tradycjonalistów do jego spróbowania. Ostatnio jestem fanką serników, które jak się im bardziej przyjrzymy to są ciekawym pomysłem, gdyż dzięki dodatkowi białka i tłuszczu obniżamy ich indeks glikemiczny (w stosunku do tradycyjnego ciasta, gdzie tego białka jest jednak mniej). Jednak jaki związek ma to z sernikiem z tofu?

Niestety nie wszyscy dobrze tolerujemy ser twarogowy, albo ze względu na obecność laktozy, albo na białka mleka (zwracam uwagę na to, że to nie jest to samo pod względem nadwrażliwości pokarmowej!!!). Nie będę w tym momencie wchodzić w szczegóły różnicy między tymi dwoma nadwrażliwościami pokarmowymi, a także różnicy w objawach. W efekcie bez względu na przyczynę, źle się czujemy po spożyciu produktów mlecznych i właśnie sernika. Dlatego też, jeśli chcemy zjeść sernik nie-sernik 😉 to dobrym rozwiązaniem będzie sernik z tofu.

Zastanawiałam się czy dodać ten przepis, ale ponoć „wygląda obłędnie”, a goście mówili, że smakuje jak prawdziwy sernik i można się pomylić, to postanowiłam podzielić się z Wami przepisem.

Z uwagi na moje ograniczenia dietetyczne jest to ciasto bez pszenicy i cukru. Było to ciasto, które robiłam na Sylwestra, dlatego z uwagi na okres bożonarodzeniowy i posiadanie pierników bez polewy, kruchy spód ma korzenny posmak. W innym okresie spokojnie można użyć kruchych ciastek b/c, czy ciastek owsianych – powinny równie dobrze się sprawdzić jak pierniczki.

Ingredients

0/14 Ingredients
    Składniki na kruchy spód
  • Składniki na masę z tofu
  • Polewa

Instructions

0/4 Instructions
    Część 1 - Przygotuj kruchy spód ciasta
  • Ciasteczka rozkrusz w malakserze lub termorobocie, dodaj olej kokosowy i wymieszaj do momentu połączenia się składników. Masą wyłóż spód blachy do pieczenia, ugnieć i wstaw na kilka minut do lodówki (użyłam okrągłej formy z odpinanymi brzegami, o średnicy 18 cm, którą wyłożyłam papierem do pieczenia).
  • Część 2 - Przygotuj masę z tofu
  • W malakserze lub termorobocie zmiksuj tofu (proponuję wstępnie rozkruszyć w dłoniach tofu na mniejsze kawałki, a potem w urządzeniu zmiksować najpierw ustawiając na małą moc na ok. 20 - 30 sekund, a potem jak już będą mniejsze kawałki zmiksować jeszcze chwilę na wyższych obrotach).
  • Do tofu dodaj mleko kokosowe, mleko owsiane, startą skórkę z cytryny i pomarańczy, soki wyciśnięte z owoców i aromaty. Zmiksuj ponownie do momentu uzyskania jednolitej masy. Następnie dodaj mąkę ziemniaczaną i ponownie zmiksuj. Gotową masę (powinna mieć półpłynną konsystencję) przelej do formy z kruchym spodem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza. Piecz przez 60 minut, a następnie zostaw w uchylonym i wyłączonym piekarniku do przestudzenia.
  • Część 3 - Polewa
  • W między czasie przygotuj polewę - czekoladę przełóż do rondelka i dodaj olej kokosowy. Powoli rozpuszczaj, najlepiej w kąpieli wodnej (wstawiając rondelek do garnka z gotującą się wodą), mieszaj co jakiś czas do momentu rozpuszczenia się i połączenia wszystkich składników. Gdy ciasto i polewa będą już przestudzone, a polewa jeszcze będzie miała płynną konsystencję, polej nią ciasto (ciasto wyjmij wcześniej z formy, ale podłóż coś pod spód, np. folię aluminiową, aby polewa nie została na blacie) - najprościej zakrywając całą górę i pozwalając, aby polewa czekoladowa lekko spływała po brzegach. Ciasto będzie miało wówczas tradycyjny wygląd.