Aktualności Porady i diety

Dieta przed in vitro

Dieta płodności jest wskazana zarówno przy naturalnych staraniach, jak również przy zastosowaniu procedur wspomaganego rozrodu, w tym metody in vitro, aby zwiększyć szanse na powodzenie. Dieta zalecana przed in vitro powinna skupiać się na kilku istotnych kwestiach, w tym uregulowaniu masy ciała przyszłych rodziców, uregulowanie dietą zdiagnozowanych zaburzeń hormonalnych, uzupełnienie diety w istotne dla płodności składniki, uzupełnienie ewentualnych niedoborów. U kobiet dieta ma wpłynąć na poprawę jakości oocytów, poprawę endometrium, wpłynąć na poprawę samopoczucia, a także zredukować negatywny wpływ działania wolnych rodników i zredukować stan zapalny w organizmie. Z kolei u mężczyzn dieta ma dodatkowo na celu poprawić jakość nasienia i działać antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. 

Dietę przed in vitro można zatem podzielić na 2 etapy. 

Po pierwsze regulacje podstawowych parametrów, w tym masy ciała, regulacja gospodarki hormonalnej i eliminacja czynników szkodliwych, tj. niezdrowego stylu życia, do którego zaliczamy: m.in. wprowadzenie zasad zdrowej diety, eliminacja cukru, słodyczy, słonych przekąsek, produktów typu fast-food, produktów przetworzonych, słodkich napojów, alkoholu i palenia, a także wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej. Istotną i podstawową kwestią jest zatem w pierwszej kolejności przyjrzenie się swojej diecie i usunięcie z niej wszelkich produktów, które uznajemy na niezdrowe i wprowadzenie diety jak najbardziej naturalnej, posiłków przygotowywanych z jak najmniej przetworzonych składników. Konieczna w wielu przypadkach może również okazać się konsultacja z dietetykiem specjalizującym się w dietach płodności, w celu opracowania właściwego planu dietetycznego dla pary, mającego na celu ustabilizowanie masy ciała przyszłych rodziców (zarówno niedobór jak i nadmiar masy ciała i tkanki tłuszczowej nie jest korzystny dla płodności). Redukcja prowadzona na własną rękę, często prowadzi do niedoborów żywieniowych, a co za tym idzie niestety bardziej zaszkodzi płodności, niż ją wspomoże. 

W drugim etapie na min. 3 miesiące przed planowaną procedurą in vitro zaleca się wprowadzenie dodatkowych zmian w diecie. Zaleca się dietę bogatą w białko pełnowartościowe, bogatą w antyoksydanty, przeciwzapalną, o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Z diety kobiet zaleca się wykluczyć kofeinę, alkohol.

ANTYOKSYDANTY

Pojęcie antyoksydantów często przewija się w kontekście diety płodności. Odgrywają one ważną rolę w zwiększaniu szansy na poczęcie dziecka i utrzymanie ciąży. Antyoksydanty niwelują działanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki, w tym negatywnie oddziałują na komórkę jajową i plemniki. Efekt działania antyoksydantów jest szczególnie istotny u panów. Antyoksydanty w diecie męskiej przyczyniają się do poprawy jakości nasienia i ogółem do zwiększenia odsetka ciąż u niepłodnych par. Czym są antyoksydanty i gdzie można je znaleźć? To wszelkie kolorowe warzywa i owoce (im bardziej intensywna barwa tym lepiej!), zdrowe tłuszcze (patrz niżej), przyprawy (np. kurkuma, curry, imbir, cynamon, czarnuszka, bazylia, oregano).

GLUTEN

Kontrowersyjnym produktem w dzisiejszych czasach jest gluten. Często niepotrzebnie zaleca się jego eliminację. W przypadku dietoterapii wspomagającej skuteczność procedury in vitro, również można napotkać na takie wskazówki. Eliminację glutenu zaleca się w przypadku celiakii, alergii na gluten czy przy nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Z uwagi na fakt, iż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecnej reakcji na gluten, zaleca się czasowo ograniczenie glutenu w diecie przed procedurą in vitro, ale jeśli nie ma do tego wskazań, nie eliminujemy glutenu całkowicie. 

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE

Drugim kontrowersyjnym produktem jest mleko i produkty mleczne. Mimo iż mleko i jego produkty uważa się za źródło hormonów, to brak jest jednoznacznych badań mówiących o negatywnym wpływie na płodność u osób spożywających produkty mleczne. Wręcz przeciwnie część badań wskazuje na to, że pełnotłuste produkty mleczne są korzystne dla kobiecej płodności, a odtłuszczone bardziej odpowiadają męskiej płodności. Nie należy zatem eliminować produktów mlecznych ze swojej diety, gdy nie ma do tego wskazań. Można jedynie ograniczyć klasyczne produkty mleczne, aby urozmaicić swoją dietę i wprowadzić dodatkowo napoje roślinne dobrej jakości, wzbogacane w wapń (np. owsiane, migdałowe, kokosowe), konieczne z prostym składem i bez dodatku cukru.  

PRODUKTY MIĘSNE

Produkty mięsne powinny być spożywane przed in vitro z umiarem. Najlepiej ograniczyć, albo całkowicie wyeliminować czerwone mięso. Ograniczeniu powinno podlegać również spożycie mięsa drobiowego, jednakże nie należy eliminować go całkowicie z diety, gdyż jest cennym źródłem żelaza, które będzie potrzebne przyszłej mamie. Dodatkowo warto włączyć do diety rośliny strączkowe, komosę ryżową i amarantus, które są źródłem białka roślinnego i wielu cennych składników. 

TŁUSZCZE

Przed in vitro powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość tłuszczy jakie są obecne w naszej diecie. Jako korzystne uznaje się jednonienasycone kwasy tłuszczowe i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym przede wszystkim kwasy omega-3, które korzystnie oddziałują na dojrzewanie oocytów, a także implantację zarodka. Z kolei niekorzystne są nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans, które u kobiet zwiększają insulinooporność i negatywnie wpływają na owulację, a u mężczyzn pogarszają jakość nasienia i m.in. obniżają poziom testosteronu. W twojej diecie powinny znaleźć się zatem tłuste ryby morskie, orzechy, nasiona, oleje roślinne, awokado. Unikać należy zaś tłustych mięs i produktów przetworzonych, w tym margaryn. 

O  czym jeszcze warto pamiętać? Oczywiście o suplementacji witaminy D w sytuacji niedoboru, czy suplementacji kwasu foliowego najlepiej w postaci zmetylowanej. Nie zapominajmy również o tym, aby dieta była pełnowartościowa i obfitowała w wapń, żelazo, magnez, selen, witaminę B6, B12, C, E.

Witaj!

Roksana Jurczak-Amroziewicz
Roksana Jurczak-Amroziewicz

Dietetyk kliniczny, mgr, UP Poznań
Pedagog, UAM Poznań
Nauczyciel akademicki na kierunku dietetyka w PWSZ w Koszalinie
Autor publikacji naukowych
..........................
Jestem dietetykiem klinicznym. Zawód łączę z pasją. Na moim blogu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a także ciekawe i proste przepisy, które możesz wykorzystać w swojej kuchni. Co mnie najbardziej interesuje? Dieta w zaburzeniach hormonalnych i dieta płodności - tj. HORMONODIETETYKA.
Zapraszam serdecznie!

Roksana Jurczak-Amroziewicz
Napisz do mnie

Najnowsze posty

Instagram HORMONODIETETYKA

Obserwuj mój nowy profil na instagramie!